W naszym sołectwie znajdują się piękne sakralne miejsca o dużej wartości przede wszystkim dla mieszkańców. Staramy się o nie dbać najlepiej jak tylko możemy. W tym roku wydamy duże kwoty na pokrycie wszystkiego ,co zaplanowaliśmy  .

Na początku sierpnia został wyremontowany przez P. Lierfelda daszek kapliczki Jona. Została położona drobna dachówka i teraz już nie powinna woda uszkadza wnętrza, które wiem ,że też nadaje się do remontu, ale to już nie w tym roku. Koszt remontu tego daszku to 350 zł.

Dobiega powoli remont odrestaurowywania naszego 100- letniego krzyża przy Kaplicy. Nie był to lekki kawałek chleba jak się niektórym wydaje , łatwo postawić coś nowego , ale już wydobyć piękno i powrócić do pierwowzoru z materiału ,który w każdym miejscu się sypał to już wielka sztuka. Koszt około 5000 zł , który poniesiemy to jest nic w porównaniu z kosztem jaki musielibyśmy zapłacić za renowację i to jeszcze pod okiem konserwatora, gdybyśmy to zgłosili do zabytów, a mamy już takie prawo , ponieważ krzyż ma już 100 lat. Remont zrobiliśmy chyba w najbardziej odpowiednim czasie , a czy będziemy go wpisywać na listę zabytków to trzeba przedyskutować. Krzyż jeszcze będzie teraz dalej złocony oraz już ostatni raz po raz któryś zakonserwowany. Dokładny koszt i opis co wszystko przy krzyżu fachowo było robione podam w póżniejszym terminie , po całkowitym rozliczeniu.

W tym tygodniu rozpoczęliśmy także prace w środku naszej Kaplicy  – zostanie położony sokolik wokół ołtarz , wzmocnione ściany gipsem , podkładami, w szczególności z przodu Kaplicy, gdzie tak naprawdę z wilgoci część ścian sypie się po lekkim dotknięciu oraz Kaplica zostanie pomalowana.

Na  Jubileusz 100 -lecia Kaplicy jest także wykonywana przez P. Pawła Mrozka informacyjna tablica z historią  tego miejsca, która stanie z przodu na trawie i myślę ,że ta pamiątkowa tablica zapoczątkuje tworzenie kolejnych tablic  naszych ciekawych miejsc .

O tych wszystkich zakończonych remontach i inwestycjach będę na bieżąco informowała.

Już dziś dziękuję wszystkim , którzy wsparli te zadania i podchodzą do nich pozytywnie.

Gdyby jeszcze ktoś chciał wspomóc będę wdzięczna, bo jeszcze troszeczkę brakuje

 


Comments are closed