W piątek 26.02.2016 r. na posterunku policji uczestniczyliśmy w spotkaniu prowadzonym przez dzielnicowego st.asp. Wojciecha Wicharego na temat ogólnie bezpieczeństwa obywateli.  Nasze sołectwo tym razem reprezentował członek rady sołeckiej Marian Sacha. Byli jeszcze przedstawiciele 4 innych sołectw.

Ogólne wnioski i prośby , które proszono , by przekazać mieszkańcom

  • OZNAKOWANIE  POSESJI-  każdy dom ma obowiązek być oznakowany, ze względów przede wszystkim swojego bezpieczeństwa- dojazd policji , straży , pogotowia. Policja za brak czytelnego , widocznego oznakowania może nałożyć mandat
  • OBCE , PODEJRZANE OSOBY proszę Was , aby zwracać uwagę na obce osoby, domokrążców, samochody , które wzbudzają Wasze podejrzenia. Nic nie grozi nikomu , jeżeli zadzwonimy na policję i poinformujemy ,że kręci się po okolicy ktoś podejrzany. Lepiej sprawdzić niż potem żałować. Zwracajmy uwagę nie tylko na swoje domostwo, ale także reagujmy , jeżeli widzimy coś u sąsiadów. Jak to mówią „ Nie ma lepszego stróża niż sąsiad”. Znamy się nawzajem, widzimy ,że sąsiedzi wyjeżdżają na : mszę, urodziny, wczasy – tym bardziej bądźmy czujni. Jak my sami nie będziemy reagować, nikt obcy nam nie pomoże.
  • ODBLASKI – każda osoba poruszająca się drogą po zmroku ma obowiązek być należycie oświetlona np. odblaski, kamizelki, latarka. Dodatkowo rowerzyści, motorowerzyści- prawidłowe oświetlenie pojazdu.
  • DZIECI  NA DRODZE – drodzy rodzice – dzieci nie maja prawa poruszać się same na drodze, a na tym spotkaniu podano właśnie przykład z Rzędowic, gdzie policja zatrzymała 4 letnie dziecko jeżdżące same po ulicy . To jest już niestety skrajna nieodpowiedzialność.

Każdy przedstawiciel sołectwa wskazał także miejsca  w swoim sołectwie, na które policja powinna zwrócić baczniejszą uwagę .My też takie miejsca podaliśmy, zarówno w Rzędowicach , jak i w Bzionkowie.

Na koniec poproszono nas , by spróbować zorganizować w swoich miejscowościach spotkanie z policją dla wszystkich mieszkańców , ze szczególnym wskazaniem na osoby starsze. Oszuści działają non stop, ich metody są udoskonalane i nowe wymyślane. My pozytywnie ustosunkujemy się do tej prośby i oczywiście może w okolicach maja- czerwca takie spotkanie u nas w Rzędowicach zorganizujemy.


Comments are closed