W tym roku obchodzimy XX – lecie Odnowy Wsi . Rzędowice są aktywnym członkiem Odnowy, stąd też w tym roku byliśmy zapraszani na różne obchody z tym jubileuszem związane.

Jak już wcześniej pisałam dostaliśmy propozycję pozyskania pamiątkowej ławeczki, musieliśmy jednak wykonać plakat pokazujący działalność sołectwa oraz przygotować prezentację. To wszystko wykonaliśmy i  zaprezentowaliśmy także na Gali Jubileuszowej w Krasiejowie i oczywiście zgodnie z obietnicą otrzymaliśmy ławeczkę.

Ma ona być symbolem i pamiątką z okazji XX-lecia Programu Odnowy Wsi na obszarze objętym LSR LGD „Kraina Dinozaurów” oraz promocją województwa opolskiego. Otrzymaliśmy ławkę ozdobioną napisem „XX-lecie Odnowy Wsi” wraz z logiem woj. opolskiego i stowarzyszenia Kraina Dinozaurów.

Ławka ta zgodnie ze wskazaniami została ustawiona  w miejscu szczególnie  ważnym dla sołectwa ,by  służyć lokalnej i sąsiedzkiej integracji.

Dziękuję Panom : Marianowi i Gerardowi Sacha oraz Martinowi Krafczyk za ustawienie ławeczki w centrum wsi.

DSC09198 DSC09196 DSC09195


 

17.10.2017 roku dotarła do Rzędowic torba ratownictwa medycznego PSP R1 z kompletem szyn Kramera . Torba oczywiście przeznaczona jest dla naszych strażaków. Starali się o nią już od dłuższego czasu.

Zestaw umożliwia wyszkolonym strażakom udzielanie pierwszej pomocy medycznej poszkodowanym na miejscu zdarzenia, według procedur ratowniczych.
Konstrukcja torby zapewnia szybki dostęp do całego wyposażenia po jej otwarciu.

Skład wyposażenia zgodny z wytycznymi Komendy Głównej PSP i pomoże w takich sytuacjach jak :

  • Zabezpieczanie   dróg oddechowych.
  • Prowadzenie oddechu kontrolowanego lub wspomaganego.
  • Unieruchamianie złamań oraz podejrzeń złamań lub zwichnięć.
  • Zapewnianie komfortu termicznego.
  • Tamowanie krwotoków i opatrywanie ran.
  • Opatrywanie oparzeń.

Całą kwotę 5064 zł  na zakup torby otrzymali z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji .

DSC09189 DSC09190 DSC09191 DSC09192 DSC09194

 

  

Drodzy mieszkańcy w ostatnich dniach przeprowadziliśmy zbiórkę taką sołecką na pomoc w odbudowie domu dla rodziny Andraczek , która w pożarze w dużej części go straciła.

Pieniążki można było wpłacić w 3 miejscach : u sołtysa, u Pani Eli Sacha i u Pani Basi Maleska.

To co udało się zebrać wprawiło nas w małe osłupienie, na tyle nie liczyliśmy

Zebraliśmy 8660 zł

Poinformowałam przed zbiórką ,że z radością pomożemy. Jednak poinformowałam też,że chcemy zapłacić za coś konkretnie, czy to za materiały czy za jakieś usługi i zdania nie zmieniliśmy -  po rozmowach wiem ,że Wy też tak chcecie. Jest ładna kwota – przekazaliście to na odbudowę i my  organizatorzy zbiórki mamy obowiązek rozliczyć się przed mieszkańcami ,że tak się stało. Zbieraliśmy na odbudowę domu i damy wszystko … ale na odbudowę domu.

Jestem w stałym kontakcie w sołtysem  Klekotnej Piotrem Mrugała – jego zdanie jest dokładnie takie samo. Dlatego na chwilę obecną czekamy, jak tylko coś ruszy, czy to jeszcze w tym roku czy już na wiosnę zapłacimy zebraną kwotą za konkretne rzeczy. Nasi rzędowiccy fachowcy też mają wykonywać tam prace, więc może by się udało połączyć ich robociznę z naszą zapłatą za potrzebne im materiały.

W najbliższych dniach skontaktuję się także z Proboszczem z Wysokiej i poinformuję go o dokładnie zebranej kwocie oraz liczę, że otrzymam więcej informacji na temat decyzji rodziny i ewentualnym terminie rozpoczęcia prac.

O jakichkolwiek ruchach z pieniędzmi i decyzjach, będę Was na bieżąco informowała.

 

 

  

01.10.2017 o godz. 11:00 przed naszą kaplicą odprawiona została uroczysta suma odpustowa połączona z podziękowaniem za tegoroczne plony.

Mszę św. odprawił i kazanie wygłosił Proboszcz Mariusz Kleman.

Było słonecznie i ciepło, aczkolwiek trochę przeszkadzał wiatr, który w pewnym momencie narozrabiał zrzucając świece z ołtarza. Ale to w końcu jesień , a my nie mamy co narzekać na pogodę , bo w większości mamy piękną pogodę na odpust .

Księży w tym roku gościła rodzina Ochmann – Krzenciessa

Składam serdeczne podziękowania wszystkim ,którzy zawsze pamiętają o drobnej składce na odpust, bez niej było by dużo skromniej.By opłacić wszystko-  potrzebne jest około 750- 800 zł. Dziękuję także stałej już ekipie biorącej udział w przygotowaniach , za to że po prostu zawsze jesteście i bez zbędnych słów pomagacie w przygotowaniach.

 

 

  

25.09.2017 r. o godz. 16:00 odbyło się zebranie sołectwa Rzędowice.Na początku sołtys przywitała mieszkańców – 39 osób oraz władze Gminy.

Jako pierwszy głos zabrał przedstawiciel policji , który poinformował i ostrzegł o ciągle narastających zagrożeniach, podał kilka przykładów postępowań przestępców. Dalej Pan Arkadiusz Grzebiński – kierownik Placówki Krus w Oleśnie podał kilka ważnych informacji przede wszystkim dla rolników.

Kolejny punkt to prezentacje Urzędu Gminy na temat wykonanych zadań z funduszu sołeckiego w 2016 r.  przez wszystkie sołectwa oraz inwestycje gminne 2017 r.

Po prezentacji Sołtys przedstawiła sprawy różne m.in. podałam zysk z festynu i co dzieje się na chwilę obecną z pozyskaną kwotą. Podałam także informacje ,ile obecnie znajduje się na koncie.

Dalej poruszyłam sprawę psów biegających po wsi, czystości po pracach gospodarskich. Podałam rodziny , które goszczą księży na odpuście i na kolędzie. Przedstawiłam plan małych zmian tras księży podczas kolędy, by odciążyć przeładowane nadmiarem domów trasę Papiernia – Kwierucie – Pustkowie (odjęliśmy ul. Bzionkowską )

Zaproponowane będą księdzu takie trasy o ile będzie tak jak do tej pory 3 księży:

1. Ul. Długa ( Małek ) , ul. Łąkowa, ul. Leśna, ul. Kwiatowa, ul. Dobrodzieńska ( szkoła, blok) ul. na Bielowiec ( Grohs M.) – ok. 39 rodzin

2. Ul. Bzionkowska, Słoneczna, Górna do Kurca, Dobrodzieńska ( sklep, rodziny Sklorz, Grohs P. ) – ok. 36 rodzin

3. Bzionków ( od Bielawski i Picheń) dalej ul. Dolna aż do Norberta Wonsika, potem rodz. Pietruszka, Zacha Maria, powrót do Swoboda Edyta i dalej już całe Pustkowie – około 34 rodzin

Więcej


 

W sobotę 23.09.2017 r. razem z Marianem Sacha i Norbertem Wildau wzięłam udział w uroczystej Gali z okazji XX- lecia Odnowy Wsi, która odbyła się w Krasiejowie, a organizatorem była LGD „Kraina Dinozaurów”

Od godziny 10:00 mieliśmy udostępnione wszystkie atrakcje Jura Parku, my skorzystaliśmy z Oceanarium , kina 5D oraz Parku Nauki i Ewolucji Człowieka.

O godz. 16:00 rozpoczęła się Gala. Z Krainy Dinozaurów 40 sołectw uczestniczy w Programie Odnowy Wsi, 3 sołectwa nie zadeklarowały uczestnictwa w Gali.

Na ten Jubileusz każde sołectwo musiało wykonać 3 minutową prezentację oraz przedstawić w formie plakatu w skrócie działalność sołectwa z ostatnich lat. My też taki plakat i prezentację przygotowaliśmy. Jako jedyni mieliśmy bardzo prostą, czytelną, bez zbędnych tekstów , napisaną rymami prezentację, którą przedstawiłam . Gromkie oklaski , które otrzymaliśmy były miłe i mówiły same za siebie.Byliśmy dumni ,że tak pięknie się, zaprezentowaliśmy.

Więcej