Od maja remontowany był budynek straży- zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz. Wykuto  i wstawiono z boku nowe drzwi, zerwano starą podbitkę , ocieplono ściany, położono tynki ,rozświetlono , pomalowano wieżę alarmową , w środku odświeżono wszystkie ściany, przemeblowano, położono kostkę wokół. Po prostu zrobiono porządnie i pięknie.

Przy remoncie pracowało wiele osób : strażacy sami wykonywali wszystkie prace, które umieli wykonać, jednak niektóre wymagały ręki  fachowców i tu z chęcią strażakom pomogli nasi mieszkańcy – murarze i elektryk.

Cały materiałowy remont staży to koszt prawie 10 000 zł. Urząd Gminy zapłacił około 5200 zł , resztę  kwoty zapłacili strażacy m.in. za pieniądze pozyskane ze zbiórki złomu.Cała robocizna została w 100 % wykonana gratis zarówno przez druhów , jak i naszych murarzy czy elektryka.

Strażacy składaja serdeczne podziękowania wszystkim , którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do wyremontowania budynku straży. Największe podziękowania dla Arnolda Kraski   i Erwina Speil za kawał dobrej roboty przy ociepleniu i tynkach. Im pomagali Robert Zając i Arnold Macioł. Oświetlenie straży zaś wykonał niezawodny Romek Zając.

Roboty było dużo, ale wszystko poszło zgodnie z planem. Kolory zostały tak wybrane , by rzeczywiście był to budynek wyróżniający się we wsi. Oświetlenie tez dodało uroku.

 …. a jeszcze brakuje kogoś ważnego …..

 W imieniu wszytkich mieszkańców dziękuję strażakom za ciągłe pozyskiwanie pieniędzy i dbanie o  mienie im powierzone, które jest wizytówką całego sołectwa oraz służy nam wszystkim.

DSC08438 - Kopia DSC08442 DSC08445 DSC08446 DSC08447 DSC08450 DSC08452 DSC08453 DSC08454 DSC08456 DSC08457 DSC08459 DSC08470 DSC08474 DSC08475 DSC08476 DSC08477 DSC08478 DSC08855 DSC08856 DSC08857 DSC08859 

29.06.2017 roku pojechaliśmy na V już wycieczkę sołecką tym razem na Śląsk. Jak się okazało na Śląsku mieszkamy , ale mało go znamy. Tylko nieliczne osoby były w niektórych  zwiedzanych miejscach, a dla większości był to pierwszy raz w tych stronach.

- z Rzędowic wyjechaliśmy o 6:30

- zwiedziliśmy pokazową zagrodę żubrów i innych zwierzątek

- pospacerowaliśmy przez park , obok zamku do skansenu wsi pszczyńskiej

- podziwialiśmy przepięknie zaprojektowane różne typy ogrodów w Ogrodach Kapias

- zjedliśmy duży dwudaniowy obiad także w Ogrodach Kapias

- zjeżdżaliśmy szybem na 170 m i 320 m zwiedzając 3 godz. Kopalnię Quido w Zabrzu

- na koniec wypiliśmy piwko, kawkę w najniżej położonym pubie na głębokości 320m

- w Rzędowicach byliśmy o 23:00

Więcej


 

Dom Kultury w Dobrodzieniu złożył wniosek do programu „Dom Kultury + Inicjatywy lokalne 2017” i otrzymał dofinansowanie! W okresie od 20 lutego do 30 czerwca realizował  1 -szą część projektu „DOKiS, Dobrodzienianie o kulturze i sporcie 2017”.

Projekt składa się z dwóch części – pierwsza polegała na diagnozie społeczności lokalnej czyli na szukaniu odpowiedzi na pytania jakie grupy społeczne mieszkają na terenie naszej gminy i jakie mają potrzeby oraz oczekiwania w stosunku do domu kultury. Druga część to będą realizacje wybranych projektów.

W Rzędowicach też odbyło się takie spotkanie- wypełnialiśmy ankietę na temat naszych potrzeb.

Po dokonanej diagnozie wśród mieszkańców gminy upubliczniono raport a sołectwa, stowarzyszenia, grupy lokalne , osoby prywatne mogły składać wnioski  do Domu Kultury z pomysłami najlepiej tymi zawartymi w raporcie , ale przede wszystkim najlepszymi dla swojego otoczenia.

Dom Kultury ma do rozdysponowania kwotę 22 000, wnioski można było napisać do 5000 zł , dlatego około 3-5 wniosków ma szansę zostać zrealizowane.

Ja razem z Marianem Sacha i Panią Elżbietą Sacha napisaliśmy wniosek ” MALI I DUZI ROZKRĘCAJĄ RZĘDOWICE”. W dniu 26.06.2017 uczestniczyłam w głosowaniu przy wyborze najlepszych wniosków. Jak się okazało wniosków wpłynęło 9. Każdy kto składał wniosek mógł głosować, nikt nie mógł głosować na swój projekt.Każdy głosował na 5 wniosków ( najlepszy – 5 pkt itd aż do nr 1)

Więcej


 

Wyjeżdżamy w czwartek 29.06.2017 r. o godz 6:30 z parkingu koło przystanku w Rzędowicach.

O godz. 9:00 wchodzimy razem z przewodnikiem do Pokazowej Zagrody Żubrów w Pszczynie, będziemy na karmieniu żubrów o godz. 10.00. Potem spacerkiem przez rynek, park obok zamku przejdziemy do skansenu wsi pszczyńskiej. Na Pszczynę mamy zaplanowane 3 godziny.

Potem króciutki 7 kilometrowy  przejazd do ogrodów Kapias w Goczałkowicach Zdrój. O 12:15 mamy kolejnego przewodnika, który przez około 1,5 godziny oprowadzi nas po ogrodach.

0 godz. 14:00 mamy obiad – jak zwykle każdemu zostanie zaserwowany ten obiadek, który sobie wcześniej  u mnie zamówił.

… a teraz najważniejsza informacja… potem do godz 15:45 czas wolny , czy to na piwko, czy kawę. czy zdjęcia w ogrodzie, albo na zakup czegoś oryginalnego w bardzo dużym  sklepie ogrodniczym.

Przed 16:00 musimy wyjeżdżać w stronę Zabrza. Do pokonania mamy trasę 60 km , a będą to godziny szczytu komunikacyjnego.

A w Zabrzu podzielimy się na 2 grupy i będziemy zwiedzać Kopalnię Quido. Zwiedzanie trwa  2,5 – 3 godziny. Będziemy zjeżdżać na poziomy 170 i 320 w głąb ziemi.

Wyjazd z Zabrza planuję na 21:00 tak, by w Rzędowicach być przed 23:00

Co zabieramy : legitymację uczniowską, kartę emeryta, rencisty.  Pamiętajcie o okularach słonecznych , ewentualnie parasolki czy peleryny przeciw deszczowe.Dalej aparaty fotograficzne i wygodne buty, najlepiej adidasy, bo w kopalni w sandałach nie za bardzo.

W tym roku mamy taki mały Jubileusz wycieczkowy, bo jedziemy już 5 raz.

Już dziś dziękuję Wam za kolejny wspólny wyjazd. Polska z każdym rokiem poprzez fundusze unijne staje się coraz piękniejsza, więc grzech nie zwiedzać. Co zobaczymy , przeżyjemy tego nam nikt nie zabierze. Wspomnienia pozostają na całe życie.

 

 

 

 

 

 

 

 

W środą 24.05.2017 r. Mniejszość Niemiecka zorganizowała Dzień Matki. Najpierw o godz. 17:00 w kaplicy zostało odprawione nabożeństwo majowe, a potem wszyscy udali się do naszego domu spotkań na poczęstunek kawą , ciastem i czymś co dodawało lekkiego humorku.

Na początku przewodnicząca MN Pani Elżbieta Sacha przywitała wszystkie mamy, złożyła życzenia , po czym najstarsza mama z sołectwa Pani Marta Dylka otrzymała bukiet kwiatów .

Miło tak spotkać się , porozmawiać , pośpiewać, po prostu na chwilę odpocząć w codziennym zabieganiu

SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC