W dniach 23-25.05.2013 r. razem z Edytą brałam udział w 12 Ogólnopolskim Spotkaniu Organizacji Działających na Obszarach Wiejskich w Marózie w woj. warmińsko- mazurskim.

Wszystkie 3 dni od rana do wieczora wypełnione były warsztatami i wykładami ( tematy były różne, każdy zgłaszający się już w lutym wybierał ciekawe dla siebie tematy ). Uczyliśmy się jak zaangażować mieszkańców w sprawy publiczne, jaka jest rola radnych, jak komunikować się z władzami samorządowymi, co zwykły obywatel może wymagać wobec władzy, jak wygląda budżet gmin oraz mnóstwo czasu było poświęcone funduszom sołeckim. Uczestnikami byli liderzy z całej Polski – około 480 osób.

My uczestniczyłyśmy w następujących wykładach i warsztatach:

„Ja – My, Obywatel – Wspólnota” – wykład inauguracyjny

Fundusz sołecki – warsztat.

Budżet obywatelski – budżet okiem wójta – wykład

Lokalne spotkania o budżecie gminnym – warsztat

Prawa mieszkańców – konflikty społeczne jako składnik życia społeczności lokalnej – wykład

Przywództwo kobiet w społecznościach lokalnych – dobre praktyki

Wspólna dyskusja – podsumowanie

Ja osobiście najbardziej zadowolona byłam z warsztatów, które były prowadzone bardzo profesjonalnie w małych 20 osobowych grupach. Poprzez dyskusję mnóstwo można było się dowiedzieć, tym bardziej, że splatały się osobowo różne kultury, regiony, doświadczenia, a wszystko pod okiem wyszkolonych trenerów szkół liderskich.

Uważam, że zawsze warto skorzystać z możliwości uczenia się od najlepszych, aby jak najlepiej teraz i w przyszłości działać dla swojej małej społeczności lokalnej.

 

Mazury 017 Mazury 014 Mazury 008 Mazury 005 maroz26


Comments are closed