W piątek 11.12.2015 r. od godz. 16.00 w Kolonowskiem  wzięłam udział  w bardzo ważnym walnym zebraniu naszego LGD. Uchwaliliśmy kilka ważnych uchwał m.in odwołania niektórych osób zarządu, powołania na ich miejsce nowych, wyraziliśmy zgodę na utworzenie spółki prawa handlowego działającej na rzecz naszego LGD. Próbowano podnieść składki członkowskie, ale tu niestety wywiązała się poważna dyskusja i temat ten został przełożony na kolejne walne zebranie w marcu. Na chwilę obecną nie było zgody na podwyższenie składek. My jako stowarzyszenie płacimy 20 zł na rok, proponowano 30 zł i tu nie byłoby najmniejszego problemu. Nawet osobiście sądzę ,że składka powinna być ok 50 zł , bo to nie są duże pieniądze, a utrzymać biuro z czegoś trzeba, ale problem z podniesieniem głównie miałyby gminy. Dlaczego ? Otóż w naszym LGD jest 7 gmin i każda gmina każdego roku płaci 1 zł za każdego mieszkańca, na zebraniu proponowano od 2016 r. podnieść składkę do 1,50. Może to nie jest kwota której nie można zaakceptować , jednak obecnie we wszystkich gminach radni uchwalają budżet na 2016 r. i tych podwyżek nie mieli zaplanowanych , bo o nich nie wiedzieli. Dla przykładu nasza gmina Dobrodzień ma ok. 10 000 mieszkańców , więc składka każdego roku to ok 10.000 zł , a teraz miałoby być ok. 15 000. Dlatego też nie uchwaliliśmy tej uchwały ,ponieważ nie można decydować o podwyżce za radnych. To ,że stawka musi wzrosnąć wszyscy są zgodni,ale to trzeba w budżetach zaplanować, więc jest wstępna zgoda tylko że od 2017 r.

Zmianie uległ także adres biura LGD- teraz nie Spórok a Ozimek

Temat najważniejszy dla wszystkich to ta nowa strategia , czyli w jakim kierunku idziemy w pisaniu wniosków unijnych. I tu niestety duże zmiany. Nie będzie już pisania wniosków za 5, 7 , 12 tysięcy, teraz kwota minimalna to 50 000 zł – tylko skąd wziąć na to pieniądze ? LGD pójdzie na rękę i będzie można składać tzw wnioski- granty parasolowe za ok. 20 000 , a oni łącząc je będą składali dopiero w Urzędzie Marszałkowskim na te kwoty minimalne czyli 50 000 zł.Jednak jak to do końca będzie wyglądało- przekonamy się za jakiś rok. Jest nacisk na współpracę między osobami, stowarzyszeniami, by łączyć swoje pieniądze i robić wnioski wspólne. Ale czy to dobre? Każdy ma inne potrzeby , inne pomysły a i jak to mówi mądre przysłowie – SPÓŁKI DIABEŁ STWORZYŁ. Najlepiej pisać samemu tylko problem w tym,że najpierw trzeba całe pieniądze wydać samemu, żeby potem dostać refundację. I znowu pytanie – Skąd zdobyć tę kasę ? Kredyt to za duża odpowiedzialność ,do końca nigdy nie ma pewności ,że wniosek zostanie pozytywnie rozliczony. I wtedy dopiero byłyby kłopoty.

Na zebraniu otrzymaliśmy książkę pt ” Dobre praktyki” w której są przedstawione wszystkie zrealizowane projekty w grupie LGD Kraina Dinozaurów w minionym już okresie programowania. Zobaczcie ,że nie jest tak łatwo zrealizować projekt.

-w małych projektach w latach 2007-2013 było 8 naborów, złożono 173 wnioski- zrealizowano 95

-różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej-było 6 naborów, złożono 23 – zrealizowano 12

-tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw- były 4 nabory, złożono 28 wniosków-zrealizowano 3

Nasze Stowarzyszenie składało 3 wnioski z małych projektów i wszystkie 3 udało się nam zrealizować.  W 2010r. ” Swojskie i zdrowe”, w 2012r ” Kuchnia to podstawa” i 2014 r. ” Poznać i zapamiętać” .

Stowarzyszenie jeszcze w 2009 r. pozytywnie zrealizowało wniosek ” Wszechnica wiejska w Rzędowicach” jednak był to projekt finansowany z innej strategii.

Na wiosnę ruszy pierwszy nabór z nowej strategii, czy będziemy my jako Stowarzyszenie składać w najbliższym czasie jakiś wniosek trudno powiedzieć. Plany mamy, ale kasy nie mamy.

Zakończę stwierdzeniem – Co będzie ?- Zobaczymy. CZAS POKAŻE

DSC07127 DSC07125 DSC07131 DSC07134 DSC07135

 

.


Comments are closed