Rafał Polański , bo to o nim mowa  to  zdolny, bardzo ambitny młody człowiek. W ostatnim czasie udało mu się właśnie dzięki swojej wiedzy,spontaniczności przeżyć niezwykłą przygodę, którą zapewne zapamięta na całe życie.

Warto się takimi sukcesami pochwalić – dlatego poprosiłam Rafała , by opisał nam trochę o tej niezwykłej wyprawie. Oto co napisał Rafał.

Konkurs Euroscola miał za zadanie nagranie krótkiego filmiku na temat tego jak UE wpłynęła na rozwój naszej gminy. Ja wraz z moimi kolegami z liceum Markiem Pruskim i Olivią Ziają, znaleźliśmy się w gronie jego laureatów. 3 marca tego roku zabierając ze sobą 24 uczniów naszej szkoły wraz z nauczycielkami : Anną Głąb-Sołtysiak i Aleksandrą Dudą, odwiedziliśmy Parlament Europejski w Strasburgu we Francji.
 
Warto zaznaczyć ,iż podczas pobytu w Parlamencie Europejskim byliśmy jedyną reprezentacją Polski. Dane nam było spotkać się z rówieśnikami z 23 szkół różnych państw Unii Europejskiej.  Na początku przedstawiciele poszczególnych szkół krótko charakteryzowali swój kraj, region i szkołę. Naszym „spikerem” był Marek Pruski . Trzeba przyznać, że wypadł w tej roli znakomicie. Następnie mieliśmy szansę wcielić się w rolę europarlamentarzystów i dyskutować nad ważnymi dla Europy kwestiami , które dotyczyły min.: sprawy migracji i imigracji, zatrudnienie młodych ludzi czy też przyszłość Unii Europejskiej .  Podczas prac w Komisjach , my uczniowie dyskutowaliśmy nad możliwością najlepszych rozwiązań wspomnianych wyżej problemów. Następnie, zajmując miejsca parlamentarzystów, wysłuchaliśmy sporządzonych przez siebie raportów. Głosowaliśmy również – jak prawdziwi europarlamentarzyści – za pomocą elektronicznego systemu Parlamentu Europejskiego. Mieliśmy także okazję zadawania pytań przedstawicielom  Parlamentu.  
 

Nie zabrakło też miejsca na zabawę, a konkretnie na tzw. EUROGAME. Był to rodzaj testu złożonego z 18 pytań ( każde w innym języku) dotyczących Unii Europejskiej.  Nasza koleżanka Zuzanna Mucha znalazła się w ścisłym finale!!!

Wyjazd nie ograniczył się jedynie do wizyty w Parlamencie Europejskim. Mieliśmy okazję być także w  Norymberdze, Monachium  i Stuttgarcie. Zwiedziliśmy  min.  jedno z najstarszych i największych na świecie muzeów technicznych i naukowych, a mianowicie Muzeum Niemieckie w Monachium , a także  muzeum historii motoryzacji marki Mercedes-Benz w Stuttgarcie. 

Rafał gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów – do odważnych świat należy . Dodatkowo udowodniłeś ,że wiele można zrobić i osiągnąć – wystarczy tylko chcieć.
20160303_090259 20160303_181640 20160303_094915

Comments are closed