Wielkimi krokami zbliża się dzień naszej 4-tej już wycieczki sołeckiej, tym razem do Krakowa.

Zbiórka o 4:50- wyjeżdżamy z parkingu w Rzędowicach o godzinie 5:00 .

Około  godz. 8:30 spotykamy się z naszą Panią Przewodnik  i rozpoczynamy 12-godzinne zwiedzanie chyba najpiękniejszego pod względem historii, zabytków  królewskiego miasta w Polsce.

Pierwszy punkt programu to Sanktuarium Jana Pawła II  i Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. Musieliśmy dostosować około 2 godzinne zwiedzanie  do odprawianych ciągu dnia Mszy Św. i dlatego te poranne godziny są najbardziej sprzyjające. Zwiedzimy oczywiście te dwa Sanktuaria, wjedziemy na wieżę widokową oraz zobaczymy muzeum w Centrum Jana Pawła II  poświęcone Ojcu Św.

Dalej około 10.50 będziemy zwiedzali bardzo klimatyczny, stary Kazimierz Żydowski – wejdziemy do  Synagogi Remuh – jedynej czynnej bożnicy w Krakowie , w której regularnie odbywają się nabożeństwa w święta i szabaty. Zobaczymy też cmentarz żydowski .Zapewne dodatkową atrakcją podczas zwiedzania będzie odbywający  się w tych dniach   Festiwal Kultury Żydowskiej .Dalej przespacerujemy się w okolice Kazimierza chrześcijańskiego – tu oczywiście kompleks sakralny Kościół św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa i Męczennika –czyli słynna Skałka . Skałka pełni rolę Panteonu Narodowego. To tu spoczywa m.in. Jan Długosz, Adam Asnyk, Stanisław Wyspiański, Karol Szymanowski i Czesław Miłosz .

Po tym zwiedzaniu będziemy na pewno już bardzo głodni, więc od 13:00- 14:00 będziemy mieli przerwę obiadową. Tak jak w latach ubiegłych wybraliśmy już swoje dania, więc myślę ,że obiad pójdzie szybko i znajdzie się też czas na krótki odpoczynek .

Po obiedzie udajemy się na Wawel – zwiedzimy dziedziniec, wzgórze wawelskie, katedrę z dzwonem i kryptami oraz Smoczą Jamę.

Po tej dawce historii wrzucimy trochę na luz i pojedziemy zwiedzić 2 ha  wioski świata  w Parku Edukacji Globalnej. Zobaczymy tam  afrykańską chatę,   papuaski dom na palach,  peruwiańską chatkę , mongolską jurtę oraz  igloo z Arktyki . Park Edukacji Globalnej jest jedynym tego typu miejscem nie tylko w Polsce, ale i w Europie, gdzie tak różnorodne kultury znajdują się w jednym miejscu, w zasięgu ręki.

Po wioskach przejeżdżamy i męczymy się wdrapując się na Kopiec Kościuszki. Zwiedzimy tam jeżeli czas nam pozwoli jedną z czterech wystaw.

Na sam koniec przejedziemy na Plac Matejki i już tak spokojnie przespacerujemy się po Starym Mieście oglądając z zewnątrz Barbakan, Bramę Floriańską, Sukiennice, Kościół Mariacki oraz ul. Franciszkańską z oknem papieskim. Będzie też na koniec około 40 min czasu wolnego na zakup pamiątek czy małe piwko.

 Wrócimy do Rzędowic około 23:00

 Jak widzicie wycieczka bardzo ambitna, ale zawsze takie mamy i jestem pewna ,że damy radę ….

BO JAK NIE MY – TO KTO ?

Ważna informacje do zapamiętania : Zabieramy ze sobą wygodne obuwie, aparaty ( zwracam uwagę ,że w niektórych miejscach żądają wykupienia specjalnego biletu na fotografowanie i tu jeżeli ktoś chce fotografować musi taki bilet zakupić sobie sam), zabieramy też parasolki- bo straszą mnie ,że to święto Piotra i Pawła i zazwyczaj trochę pada  oraz  obowiązkowo dzieci , młodzież , emeryci i renciści legitymacje potrzebne do zakupu Waszych biletów ulgowych.

UWAGA !!! Zwiedzamy Katedrę i Synagogę- tu obowiązuje poprawny strój, czyli nie można mieć bardzo krótkich spodenek , odkrytych ramion- jeżeli ktoś tak się ubierze, proszę wrzucić do torby chustę , by w tych miejscach ją na siebie założyć, bo w przeciwnym razie będzie można ją pożyczyć , ale za odpłatnością. Panowie obowiązkowo muszą mieć nakrycie głowy wchodząc do Synagogi, jeżeli ktoś zapomni będzie mógł sobie pożyczyć za odpłatnością żydowską jarmułkę na czas wejścia.

Kraków to miasto bardzo turystyczne, dlatego nie jest łatwa komunikacja przewodnika z tak dużą grupą. W wielu miejscach można wypożyczyć system słuchawkowy, ale wszędzie kosztuje to po około 5 zł od obiektu. Pisałam Wam już kiedyś ,że mamy bardzo miłą Panią Przewodnik i ona załatwiła nam za 5 zł od osoby ten system na cały czas pobytu w Krakowie, za co z góry już dziś bardzo naszej Pani Joannie dziękuję. To jest niesamowita wygoda i przyjemność zwiedzania .Za system nikt nie musi dodatkowo płacić, jedzie nas dużo , więc z wpłat jest  nadwyżka – zawsze kupowałam słodkości -  a tym razem będą za 250 zł słuchawki dla wszystkich .. a i myślę ,że na coś  małego ,słodkiego też dla wszystkich wystarczy.

CZEKAM NA WAS W ŚRODĘ 29.06 O GODZ. 5:00

 

 


Comments are closed