Szanowni mieszkańcy.

Sołectwo Rzędowice jest jedną z najstarszych wsi Gminy Dobrodzień , z bardzo bogatą historią. Od kilku lat myślimy ,że dobrze byłoby wydać książkę, album w wieloma zdjęciami, opisujący naszą historię, nasze zwyczaje .

Miesiąc temu mieliśmy takie pierwsze małe spotkanie , na którym rozmawialiśmy jak by to miało wyglądać, jakie byłyby koszty, co chcielibyśmy ,żeby na stronach książki było. 

Na pewno wiemy ,że chcemy by ta książka była wielkości a4 , by była wydana w twardej oprawie na papierze kredowym i oczywiście bogato ilustrowana oraz by wydany egzemplarz bezpłatnie trafił do każdej rodziny z naszego sołectwa.

Problemem są pieniądze. Koszt  wydania takiej książki to około 50 000 zł.

W drugiej połowie roku będzie nabór w LGD na publikacje, my ze Stowarzyszenia spróbujemy do niego przystąpić , jednak jesteśmy świadomi ,że projekt musi być na minimum 50 000 zł, a LGD na ten cel założyło tylko 90 000- czyli tylko dwóch beneficjentów otrzyma dofinansowanie i to po 45 000 , pomimo ,iż projekt musi być na 50 000. 11 000 mamy na koncie Stowarzyszenia , ale to wszystko co mamy.

Skąd wziąć na projekt pieniądze? Będziemy szybko myśleć jeżeli się uda,bo oczywiście najpierw musimy my wydać , potem dopiero nam zwrócą , jeżeli się nie uda będziemy próbowali może za 2 lata, kiedy będzie kolejny nabór z tego tematu.

A teraz konkretnie prośba do Was wszystkich.

Może posiadacie w swoich zbiorach jakieś stare, ciekawe zdjęcia z wesela , z poltru, z prac polowych, z prac remontowych straży, kaplicy, budynku spotkań itd. Chcielibyśmy zrobić rozdział w książce  porównanie- jak było kiedyś , jak jest teraz.  Jeżeli coś macie proszę przynieście do sołtysa lub do rodziny Sacha. Proszę też Was , abyście wykonywali zdjęcia jak pracujecie na polu, w  Waszym gospodarstwie.Młodzież ma telefony z dobrymi aparatami, wiec tylko trochę dobrej woli, a nam dużo pomożecie. Nieważne ,że kilku rolników będzie robiło zdjęcia, wiadomo,że potem i tak zostaną wybrane te najlepsze.  Potrzebne by nam to było do  rozdziału codzienna praca rolnika w polu przez wszystkie pory roku  czyli orki, siew, żniwa , sami najlepiej wiecie. Potrzebne są też zdjęcia z powszedniego  dnia w zagrodzie- czyli wybrać jeden dzień i po kolei opisać np. pobudka o 6: 30, śniadanie – 7:00, 7:30 – dojenie krów i oczywiście zdjęcia.

Chcielibyśmy też w projekcie zaproponować zrobienie zdjęć dronem całego naszego sołectwa , tak żeby były ujęte wszystkie domy , ulice, ale tu podpisalibyśmy umowę z profesjonalnym zakładem fotograficznym.

Co z tego wyjdzie? Czas pokaże !

 


Comments are closed