Dom Kultury w Dobrodzieniu złożył wniosek do programu „Dom Kultury + Inicjatywy lokalne 2017” i otrzymał dofinansowanie! W okresie od 20 lutego do 30 czerwca realizował  1 -szą część projektu „DOKiS, Dobrodzienianie o kulturze i sporcie 2017”.

Projekt składa się z dwóch części – pierwsza polegała na diagnozie społeczności lokalnej czyli na szukaniu odpowiedzi na pytania jakie grupy społeczne mieszkają na terenie naszej gminy i jakie mają potrzeby oraz oczekiwania w stosunku do domu kultury. Druga część to będą realizacje wybranych projektów.

W Rzędowicach też odbyło się takie spotkanie- wypełnialiśmy ankietę na temat naszych potrzeb.

Po dokonanej diagnozie wśród mieszkańców gminy upubliczniono raport a sołectwa, stowarzyszenia, grupy lokalne , osoby prywatne mogły składać wnioski  do Domu Kultury z pomysłami najlepiej tymi zawartymi w raporcie , ale przede wszystkim najlepszymi dla swojego otoczenia.

Dom Kultury ma do rozdysponowania kwotę 22 000, wnioski można było napisać do 5000 zł , dlatego około 3-5 wniosków ma szansę zostać zrealizowane.

Ja razem z Marianem Sacha i Panią Elżbietą Sacha napisaliśmy wniosek ” MALI I DUZI ROZKRĘCAJĄ RZĘDOWICE”. W dniu 26.06.2017 uczestniczyłam w głosowaniu przy wyborze najlepszych wniosków. Jak się okazało wniosków wpłynęło 9. Każdy kto składał wniosek mógł głosować, nikt nie mógł głosować na swój projekt.Każdy głosował na 5 wniosków ( najlepszy – 5 pkt itd aż do nr 1)

Po krótkiej prezentacji, którą każdy przedstawiał ,głosowaliśmy i byłam mile zaskoczona , gdyż nasz wniosek zdobył 35 pkt i zdecydowane I miejsce. Za nami uplasował się wniosek z 19 pkt, potem dwa kolejne  z punktacją 16 pkt.

Co zamierzamy ? W sierpniu przez tydzień zajęcia świetlicowe dla dzieci w wieku od 5-13 lat ( planujemy od 07-11.08.2017- jednak ostatecznie musimy ten termin skonsultować jeszcze z Domem Kultury), zaś we wrześniu -raczej w drugiej połowie wyjazd integracyjny do Opola dla dorosłych z naciskiem na przynajmniej połowę seniorów.

Teraz mały kawałek tego co napisaliśmy we wniosku, ale praktycznie zawiera wszystko to co najważniejsze do wiadomości Was mieszkańców.

W naszej wsi są warunki lokalowe na działalność świetlicy wiejskiej , jednak ona nie działa . Chcemy przez tydzień poprowadzić zajęcia świetlicowe dla dzieci , angażując w nie także ich rodziców. Przez to chcemy , by zobaczyli ,że można wiele zrobić, a przede wszystkim przy tym dobrze się bawić , rozwijać swoje pasje, odkrywać talenty, jeżeli każdy choć trochę się zaangażuje. Chcemy , by takie zajęcia odbywały się cyklicznie w wakacje, ale także przynajmniej raz w miesiącu. Planujemy 5 dniowe zajęcia –każdego dnia inny temat przewodni. 

1.”Nasze ciało mało giętkie jest , dlatego wyginać będziemy się”- zabawy ruchowe i konkursy sprawnościowe , a potem mini dyskoteka. Zajęcia poprowadzą animatorki.

 2.”Poznaj naszą okolicę, poznaj piękne Rzędowice” – trzygodzinny spacer podczas , którego dzieci rozwiążą Ouest , a przez to szczegółowo zapoznają się z ważnymi rzędowickimi zabytkami. Podczas spaceru dzieci odwiedzą także jednostkę OSP Rzędowice, zrobią sobie zdjęcia w samochodzie strażackim. Po powrocie zabawy na placu zabaw.

 3.”Robimy sałatki dla dziadka i babci”-  wspólne zajęcia świetlicowe dla dzieci i ich dziadków. Najpierw dziadkowie opowiadają jak kiedyś gotowano, co jedzono, jak obchodziło się urodziny, jakie robiło się przetwory .Następnie pokażą  dzieciom w kuchni jak gotuje się kompot z jabłek a potem dzieci pod okiem dziadków nauczą się robić śląski kartofel salat. Zajęcia tego dnia zakończy wspólny poczęstunek zrobioną sałatką popijaną pysznym kompotem.

 4.”Zwiedziliśmy naszą okolicę- to teraz artystycznie pokażemy nasze Rzędowice”. Zajęcia świetlicowe na których dzieci będą musiały wykonać 2 prace artystyczne. Najpierw kredkami będą musiały narysować co zapamiętały ze spacerowej wycieczki. A potem będą musiały wykonać pocztówkę reklamującą ciekawe miejsca w Rzędowicach. Dzieci otrzymają wydrukowane różne ujęcia rzędowickich miejsc i po swojemu muszą wykleić kartkę i zaprosić do odwiedzania naszej wsi. Wystawę wszystkich prac zaprezentujemy na festynie „Wszystko swojskie” 20.08.2017 r.

 5.”Ekologii się uczymy, w kukurydzy się gonimy” – wyjazd dla dzieci i rodziców do gospodarstwa agroturystycznego GIPROL w Staniszczach Małych

 Dla osób dorosłych i seniorów planujemy zorganizować we wrześniu wyjazd integracyjny do Opola . Tytuł wyjazdu „Zawsze musi być ten pierwszy raz”. Planujemy zwiedzić skansen wsi opolskiej, ratusz, katedrę ,wejść na wieżę Piastowską zwiedzić amfiteatr i Muzeum Piosenki oraz zobaczyć seans w kinie . Większość mieszkańców nigdzie nie wyjeżdża , nie zwiedza ,ciężko pracując w swoich gospodarstwach. Chcemy to zmienić i pokazać ,że można wręcz trzeba czasem odpocząć.  Pierwszy raz w myśl „Cudze chwalicie ,swego nie znacie” chcemy zwiedzić stolicę naszego województwa i zobaczyć jej piękno.

o szczegółach i dokładnych terminach będziemy na bieżąco informować.

Drodzy mieszkańcy liczymy na Was ,że skorzystacie z możliwości wspólnej integracji i wspólnie pięknie zrealizujemy to zadanie. To zadanie dla dzieci, rodziców, dziadków, osób starszych i seniorów- musimy tylko chcieć.

20170626_183621 20170626_183854


Comments are closed