Szanowni Mieszkańcy !!!

Gdyby zapytać każdego z Was począwszy od dziecka skończywszy na najstarszym mieszkańcu o miejsce najważniejsze dla naszego sołectwa zapewne zdecydowana większość wskazałaby nasz kościółek – kaplicę pw. Matki Bożej Różańcowej. I to prawda. To miejsce i ta kaplica to nasza radość i duma doceniana przez wszystkich odwiedzających i szukąjacych w niej spokoju i modlitwy.

Przez wszystkie lata jak sięgamy wstecz zawsze było to miejsce o które dbaliśmy w szczególności.
W zależności od potrzeb wykonywane w niej były większe lub mniejsze remonty , kupowano wyposażenie a wszystko po to, by było zawsze pięknie zarówno w środku jak i na zewnątrz.

Tak dla przypomnienia po dużym remoncie wnętrza kaplicy w ostatnich latach dodatkowo wyremontowany został 100- letni krzyż za 4900 zł , wykonano tablicę informacyjną, odnowioną starą podstawkę pod mszał, odświeżono wnętrze poprzez pomalowanie ścian, zakupiono obrusy,świece, stajenkę , posadzono krzewy, dwa razy remontowano sufit, który po prostu „chciał spaść” czyli jednym zdaniem ciągle coś się dzieje.

Podobnie będzie i w tym roku. Plany są ambitne. Wierzę ,że wspólnymi siłami wszystko uda nam się pięknie zrealizować. Na ten rok zaplanowaliśmy wykonanie tablicy poległych i zaginionych mieszkańców Rzędowic w I wojnie światowej. Tablica z poległymi w II wojnie światowej wisi już w kaplicy. Tutaj wstępny koszt ( materiał + wykonanie ) to około 1500 zł.

Zdecydowanie większy koszt to  zakup i wykonanie napędu dzwonu, a wszystko po to, by w końcu nasza kaplica rozbrzmiewała codziennym biciem dzwonu na Anioł Pański i nie trzeba było ciągnąć za sznur  jak za czasów średniowiecza ,jeżeli występuje konieczność uruchomienia dzwonu. Jeżeli są możliwości, że możemy to zmienić to to zróbmy.

Już w grudniu wstępnie poinformowaliśmy mieszkańców na spotkaniu opłatkowym o pomyśle . W ostatnich dniach także na zebraniu poruszyliśmy ten temat i Wasze reakcje nie są dla nas zaskoczeniem a mobilizacją dla nas i pewnością ,że jest to potrzebne. Rozpoczęliśmy już konkretne zapytania do firm. Mamy też wstępny kosztorys- to około 6000 zł  ale musimy pamiętać ,że na pewno będą jakieś koszty nieplanowane, które zawsze przy takich sprawach wyskakują.

W II  połowie kwietnia – przez 3 dni przeprowadzimy zbiórkę w 3 miejscach sołectwa na zakup napędu dzwonu oraz jego wykonanie.

Liczymy ,że podejdziecie do tego ze zrozumieniem. Jest to rzecz kosztowna, ale bardzo potrzebna. Ksiądz Proboszcz też bardzo pozytywnie zaznajomił się z naszymi planami.

Dzwon, jego głos odzywa się w ważnych, szczególnych chwilach danej społeczności. Zwiastuje radość i smutek.  Pamiętaj!!! Nigdy nie pytaj komu bije dzwon – bije on Tobie.

O wszystkim będziemy Was na bieżąco informować. Podamy także wszystkie koszty , terminy i dokładnie nazwę firmy – na razie wszystko dogrywamy, jak tylko będziemy znali szczegóły będziemy informować.

Nad całością czuwa sołtys oraz Elżbieta i Marian Sacha. Pytajcie o wszystko -  zawsze jesteśmy do Waszej dyspozycji.

A oto kilka zdjęć wnętrza naszej dzwonnicy

IMG_4630 IMG_4629 IMG_4628

 


Comments are closed