Od czterech pokoleń wprawiają w ruch zegary i dzwony

Władysław, Waldemar i Wojciech to przedstawiciele trzech pokoleń tworzących Zakład elektromechaniczny W. Łania w Gniewczynie Trynieckiej. Istniejąca od prawie 50 lat firma jest pierwszą w Polsce i prawdopodobnie na świecie, która zapoczątkowała stosowanie silników liniowych do dzwonów. Nowatorska praca ma swoje korzenie jeszcze w czwartym pokoleniu i została zapoczątkowana przez wielki talent Franciszka Łani.
 

 

Zakład założony w 1967 r. obecnie pod nazwą EL-Mech Dorota i Waldemar Łania działa w całej Polsce jak i za granicą oferując profesjonalne usługi w dziedzinie dzwonów i zegarów.Firma stosuje nowoczesne, bezawaryjne mechanizmy od 47 lat które stanowi alternatywę dla dawniej stosowanych rozwiązań.

…dlaczego o tej firmie piszę…

Wszystko rozpoczęło się jesienią w 2017 r. Marian Sacha wysłał zapytania ofertowe do kilku firm w sprawie wykonania napędu elektrycznego dzwonu w naszej kaplicy. To była jedyna firma , która podjęła z nami rzeczowe rozmowy, do tej pory odpowiadają na nasze wiadomości, telefony, udzielają informacji na nasze ciągłe zapytania. Inne firmy pomimo obietnic nie wykazują zainteresowania tematem.

Wykonano zdjęcia, zostały wysłane do tejże firmy i wstępny kosztorys wyniósł 5200 zł (Koszt napędu do jednego dzwonu 4500zł + 700zł wykonanie instalacji do napędu. W cenę napędu wliczone jest, dojazd do klienta, silnik liniowy, układ wykonawczy do dzwonu, pilot do 200m i  programator cyfrowy)

W lutym  tego roku odpowiedzieliśmy na złożoną ofertę.  Po telefonicznej wymianie zdań zadano nam jeszcze pytanie  – Czy jak  się puści sznur od dzwonienia dzwon się jeszcze się rusza, to wtedy wiadomo by było że tam są łożyska , w przeciwnym razie trzeba robić nowe zawieszenie.

I znowu Marian  musiał jeszcze wyżej wejść na wieżę , by całkiem z bliska zrobić jak najwięcej przydatnych zdjęć. Po zdjęciach już wiedzieliśmy ,że musimy robić dodatkowo nowe zawieszenie i ,że serce dzwonu też należałoby zmienić oraz jeszcze jeśli się da  to dzwon obrócić , by nowe serce nie biło w te stare miejsca , już dosyć mocno wybite. 

IMG_4664 IMG_4663 IMG_4662 IMG_4674

Nie przekazując naszych spostrzeżeń Marian wysłał zdjęcia do firmy Łania. Po kilku dniach odezwali się do nas i powiedzieli to co już sami dostrzegliśmy, czyli ,że trzeba zrobić nowe zawieszenie i nowe serce .Też sugerują ,że dobrze by było dzwon obrócić , ale to już ostatecznie okaże się u nas na miejscu podczas prac. 

…. i znów poprosiłam o kosztorys – dodatkowy czyli z nowym sercem i zawieszeniem. 

Ostateczna kwota to 7200 zł

Firma jest poinformowana ,że przeprowadzimy zbiórkę wśród mieszkańców ,że za wszystko chcemy zapłacić sami ,że zbiórka odbędzie się w II połowie kwietnia i że odezwę się do nich już z ostatecznymi ustaleniami na początku maja. 

Na chwilę obecną dziękuję Firmie Łania za życzliwe i profesjonalne podejście do tematu. Ze względu na 400 km odległość nasze ustalenia prowadzimy telefonicznie lub przez e-mail.

Więcej na temat firmy Łania można poczytać - http://www.dzwony-zegary.pl/kontakt/

Drodzy mieszkańcy Was zaś  proszę o wsparcie, byśmy wspólnymi siłami uruchomili elektrycznie dzwon w naszej kaplicy. Zbiórkę przeprowadzimy 20-21.04.2018 r. ( szczegóły na plakacie w najbliższych dniach )

Tylko w zeszłym roku nasz dzwon bił około 75 razy.


Comments are closed