Od piątku do niedzieli w dniach 13-15.07.2012 byłyśmy z Edytą w podroży studyjnej dla liderów wsi w Lanckoronie w woj. małopolskim. Podróż zorganizowała LGD ” Kraina Dinozaurów”, w której także jest nasze stowarzyszenie.

Lanckorona- ten kierunek był nieprzypadkowy. To tam działa bardzo intensywnie ” Gościniec Czterech Żywiołów”, czyli współpracują ze sobą ściśle cztery gminy :

 

Sułkowice – Ogień – Stolica Polskich Kowali
Lanckorona – Powietrze – Pracownia Muz Artystycznych
Stryszów – Ziemia – Zielona Brama Beskidu
Mucharz – Woda – Mucharskie Morze

To tam, liderzy, sołtysi, prezesi stowarzyszeń z 7 gmin: Dobrodzień, Zębowice, Kolonowskie, Turawa, Zawadzkie, Ozimek i Chrząstowice pojechali ,by uczyć się jak wypromować produkt lokalny, jak wykorzystać zasoby naturalne, pobudzić ludzi do działania, odkryć twórczość artystyczną w swoim regionie. Odwiedziliśmy izby regionalne, ekomuzeum, braliśmy udział w warsztatach bibułkarstwa, poszukiwaliśmy w podchodach lanckorońskich aniołów tzw. „Quest w Anielskim Miasteczku” z którego musieliśmy w grupach utworzyć hasło. Najlepiej jednak cieszyliśmy się ze wspólnej prezentacji swoich gmin. Każda gmina musiała zrobić zarys swojej gminy, nanieść na nią zabytki, bazę noclegową, punkty gastronomiczne, rzemiosło artystyczne. Opisać to wszystko symbolami, spróbować poszukać czy może jest jakiś produkt lokalny, albo zastanowić się z czego można utworzyć taki produkt. Potem przedstawiciele gmin prezentowali swoje prace i odpowiadali na pytania p. prezes Renaty Bukowskiej, która była naszym opiekunem. To ta pani „rozruszała” całą Lanckoronę ze swoją głową pełną pomysłów – nazywana jest przez miejscowych „lanckorońskim aniołem”. Podpowiedziała dużo ciekawych pomysłów dla nas wszystkich, ale najważniejsze to uzmysłowiła nam, że tylko współpraca w szerszym gronie tzn. między sołectwami ,gminami daje efekty na szerszą skalę. Turysta ,żeby chciał przyjechać w nasze rejony musi mieć szereg atrakcji, musi mieć gdzie się wyspać, coś dobrego zjeść i kupić jakąś regionalną pamiątkę . Wszyscy stwierdzili ,że nie można zamykać się tylko w swoim stowarzyszeniu, sołectwie – trzeba szukać partnerów , tworzyć wspólne szlaki turystyczne, szlaki historyczne, pisać projekty na szerszą skalę.
W Lanckoronie to wszystko już działa.

Ale cóż by to był za wyjazd, gdybyśmy się tylko uczyli?

Otóż czekały na nas także ciekawe wydarzenia i miejsca, które zwiedziliśmy. Byliśmy w sobotę dwie godziny w Kalwarii Zebrzydowskiej ,zaś wieczorem o 19.30 byliśmy na koncercie w ramach trwających w Lanckoronie Gitarowych Warsztatów Artystycznych kwartału Vivante. Dwugodzinny kameralny koncert zakończył się 4 bisami co świadczy jak piękny był to występ. Gościem na tym koncercie był także min. sprawiedliwości Jarosław Gowin oraz prof. Jerzy Hausner.

W niedzielę natomiast po obiedzie zwiedzaliśmy park miniatur w Inwałdzie, a później Wadowice. Zmęczeni, ale szczęśliwi wróciliśmy w niedzielę o 23.00 do domu.


Comments are closed