Ponad miesiąc temu zadzwonił do mnie Krystian Kompała, żebym przy okazji do niego podjechała , bo chce mi coś przekazać, coś co też dostał, a co kiedyś było częścią wsi. Ciekawość była wielka, więc nie szukając okazji pojechałam na drugi dzień i otrzymałam w bardzo dobrym stanie tablicę z nazwą PREZYDIUM GROMADZKIEJ RADY NARODOWEJ W RZĘDOWICACH

DSC05897

.

Krystianowi tę tablicę przekazał Pan Alojzy Kołodziejczyk  z Szemrowic, zaś jemu przekazała  to sąsiadka , która znalazła tablicę  podczas porządków i stwierdziła, że  powinna trafić do nas.

Po kilku dniach przyjechała do mnie Pani Ela Sacha, powiedziałam jej ,że muszę jej coś pokazać….. bardzo się  zdziwiła , ucieszyła i powiedziała mi , czy wiem ,że ta tablica ma już dobrze ponad 50  lat ,bo od tylu lat już nie  istnieje Gromadzka Rada. Poprosiłam Panią Elę, by napisała mi parę ciekawostek, na temat Gromadzkiej Rady, no bo jak mamy tablicę –  to powinniśmy też znać trochę historii.

Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Lublińcu uchwałą z dnia 14.04.1954 r. podjęło decyzję o utworzeniu nowych 27 Gromadzkich Rad Narodowych, wśród których miała także powstać Gromada Rzędowice. Ostatecznie naszą Gromadę powołał Urząd Wojewódzki  Rady Narodowej w Stalinogrodzie uchwałą z dnia 05.10.1954 r.  Jej siedziba mieściła się na 1-szym piętrze budynku przy obecnej ul. Dobrodzieńskiej 2.  Nowo utworzoną Gromadę tworzyły wsie i przysiółki-zgodnie z oryginałem: Rzędowice, Korzenie, Mostki, Kocury, PGR Bzionków, Kwierucie, Klekotna, Brzezinki, Wieszondry, Świerkle i Lubojańskie. Gromada liczyła w chwili powstania 1193 mieszkańców – ludność rolnicza 794 osoby, pozarolnicza 399 osób. Ogólna powierzchnia – 3912 ha, w tym użytków rolnych 1263 ha.

Do obowiązków Gromadzkiej Rady należało: sprawiedliwy podział materiałów budowlanych, remonty szkół, zbiórka podatków,szacowanie szkód wyrządzonych przez dziki, remonty i budowa dróg,mostków,przepustów,  melioracja oraz udzielanie ślubów cywilnych. Pierwszym Przewodniczącym Urzędu Stanu Cywilnego był Piotr Krzywoń z Bzionkowa, a potem Paweł Niesłony z Rzędowic. W Gromadzkiej Radzie były także referaty, w których pracowały Panie Gertruda Stich z Szemrowic i Małgorzata Gonsior z Bzionkowa.

W sierpniu 1957 r. w Rzędowicach, Klekotnej i Kocurach odbyły się zebrania mieszkańców w sprawie likwidacji tutejszej Rady. Mieszkańcy w/w miejscowości bardzo dobrze wypowiadali się o pracy Rady,  nie chcieli jej likwidacji. Jednak 26.03.1962 r. już nie pytając mieszkańców podjęto decyzję, że Rzędowice i Kocury będą należały do Gromady Szemrowice, zaś Klekotna do Sierakowa.

W latach działalności Gromadzkiej Rady w Rzedowicach utwardzono obecną ul. Leśną oraz przy współpracy sołtysa Rocha Brysia przeprowadzono elektryfikację obecnego  Pustkowia( pierwsza żarówka zabłysła 10.07.1957r.) Przeprowadzono także generalny remont Szkoły Podstawowej w Kocurach.

Po rozwiązaniu u nas Gromadzkiej Rady lokal nie stał pusty. Od 1963-1980 r. działał w nim  Klub Książki i Prasy RUCH. Do jego otwarcia przyczynili się miejscowi druhowie OSP oraz kierownik Szkoły Podstawowej Pani Janina Regner.

W imieniu mieszkańców dziękuję za to ,że tablica nie została zniszczona, a przede wszystkim ,że po odnalezieniu ktoś zdecydował ,że przekaże ją nam . To piękna pamiątka .

Teraz już ją nigdzie nie oddamy , pomyślimy by znaleźć dla niej „zaszczytne miejsce”.

 


Comments are closed